آرموو آرموو .

آرموو

حل مشکلات درس ریاضی تنها در ۳ مرحله

درس ریاضی همیشه جزو دروسی محسوب می شود که دانش آموزان بیشترین مشکل را در آن دارند و همیشه از این حل مسائل آن فراری هستند. اگرچه ممکن است مشکلات ریاضی به روش های مختلفی حل شود، یک روش کلی برای حل مشکلات ریاضی وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند تا سخت ترین مسائل را حل کنید. استفاده از این استراتژی ها همچنین می تواند به شما در بهبود مهارت های ریاضی کمک کند. در این بخش از مجله آرموو نگاهی داریم ۳ مرحله ای می تواند شما را در حل مشکلات درس ریاضی کمک کند.

 


مرحله اول: درک مسئله

۱)نوع مشکلتان در مسئله را مشخص کنید

آیا این یک مشکل کلمه ای است؟ کسر؟ معادله درجه دوم؟ قبل از شروع باید بدانید دقیقا در چه بخشی مشکل دارید. برای یافتن بهترین راه حل مسئله، زمان کافی برای شناسایی نوع مشکل شما ضروری است.

 


۲)مشکلتان را به دقت بررسی کنید

حتی اگر مشکل ساده به نظر می رسد، آن را با دقت بخوانید. سعی کنید برای مشکلتان راه حل پیدا کنید. اگر مشکل پیچیده است، ممکن است لازم باشد مشکل را چندین بار بخوانید تا به درک عمیقی از آن برسید. باید بدانید اکثر مشکلات شما در درس ریاضی مطالعه بی دقت است.

 


۳)مشکلتان را بر روی یک کاغذ تفسیر کنید

 

برای کمک به ذهن خود در برابر مسئله ای که با آن روبرو هستید آن را به زبان خودتان، بر روی کاغذ تفسیر کنید. اگر در شرایطی هستید که نمی توانید با صدای بلند بخوانید، مانند زمان هایی که در جلسه امتحان حضور دارید بهتر است مشکلتان را در برگه امتحانی تان تفسیر کنید.

 


۴)مسئله را برای خود ترسیم کنید

زمان هایی که کلاستان خالی است و یا در خانه خود می توانید یک ماژیک بردارید و مسئله را برای خود ترسیم کنید. اشکالی که آن ها را می کشید لزوما نباید مفهوم خاصی داشته باشند، تنها باید به درک مسئله به شما کمک کنند.

 


یک نمودار ون Venn بکشید و مسائل را برای خود ترسیم کنید.

۵)به دنبال الگو ها باشید

 

گاهی اوقات می توانید با خواندن دقیق مسئله، یک الگوی یا الگوهای زیادی را در یک مسئله ریاضی مشخص کنید. همچنین می توانید یک جدول ایجاد کنید تا در شناسایی یک الگوی یا الگوهای موجود در مشکل به شما کمک کند. به هر الگویی که در مشکل شناسایی کرده اید توجه داشته باشید. این الگوهای می تواند به شما در حل مسئله کمک کند و حتی ممکن است شما را به طور مستقیم به جواب سوق دهد.

 


مرحله دوم: یک برنامه دقیق برای خود بریزید

۱)دریابید که برای حل مسئله به چه فرمول هایی نیاز دارید

اگر مشکل پیچیده ای دارید، بدانید که در قدم اول باید فرمول های  مربوطه را بررسی کنید. مدتی را صرف مرور مفاهیم کتاب درسی خود کنید که به شما در حل این مشکل کمک می کند.

 


۲)روش هایی که شما را برای بدست آوردن جواب اصلی کمک می کند را بنویسید

لیست کارهایی را که باید برای حل مسئله انجام دهید، بصورت مرحله به مرحله تهیه کنید. این لیست به شما کمک می کند تا در حل مسئله، متمرکز باشید. همچنین می توانید قبل از حل آن ، از آن برای تخمین پاسخ مسئله استفاده کنید.

 


۳)روی مسائل آسان تر کار کنید

 

اگر مشکلی آسان تر در دسترس است که مشابه مشکلی است که می خواهید آن را حل کنید ، ابتدا روی مشکل آسان تر کار کنید. حل مسئله آسانتر که به برخی مراحل و فرمول های مشابه نیاز دارد، به شما کمک می کند تا مشکل سخت تر را راحتر حل کنید.

 


۴)جواب را حدس بزنید

سعی کنید جواب را تخمین بزنید قبل از اینکه واقعاً شروع به حل آن کنید. اعداد و فاکتورهای دیگری را که باید در برآورد شما نقش داشته باشند را شناسایی کنید. برآورد خود را بررسی کنید و ببینید کجای کار را اشتباه و کجا درست رفته اید. حدس زدن جواب به شما کمک می کند تا بخش زیادی از حل مسئله را ذهنی انجام دهید.

 


مرحله سوم: حل مسئله

۱)برنامه خود را دنبال کنید

مراحلی را که خود به ترتیب ثبت کرده اید، انجام دهید. برای حل مسئله مدام با دیدن ویدئو های آموزشی مختلف خودتان را گیج نکنید و برنامه خودتان را در پیش گیرید.

 


۲)پاسخ های خود را با پاسخ کتاب مقایسه کنید

 

با انجام هر مرحله، ممکن است بخواهید پاسخهای خود را با تخمین هایی که برای هر مرحله آورده اید و همچنین برآورد کلی خود برای پاسخ به مسئله مقایسه کنید. از خود بپرسید ، “آیا پاسخهای من مطابق با کتاب هستند؟” اگر آنها با هم مطابقت ندارند، دلیل آن را در نظر بگیرید. پاسخ های خود را بررسی کنید تا ببینید که آیا تمام مراحل را به درستی انجام داده اید یا خیر.

 


۳)حل مسئله را با روش های جدیدی امتحان کنید

اگر برنامه شما کارایی ندارد، به مرحله برنامه ریزی برگردید و یک برنامه جدید تهیه کنید. اگر چنین اتفاقی بیفتد ناامید نشوید، اشتباهات معمولاً باعث می شوند تجربه تان در حل مسئله بیشتر شود. اشتباهات خود را بپذیرید و حرکت کنید.

 


۴) حل مسئله را برای خود مرور کنید

 

وقتی مشکل را به درستی حل کرده اید، به روند خود نگاه کنید. لحظه به لحظه تأمل در مورد مشکل و چگونگی حل آن به شما کمک می کند دفعه دیگر که با یک مشکل مشابه روبرو شوید دیگر خطا های گذشته را تکرار نکنید. همچنین به شما کمک می کند تا مفاهیمی را که باید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن استفاده کنید را شناسایی کنید.

 


حل مشکلات درس ریاضی تنها در ۳ مرحله


برچسب: مشاوره درسی، رفع اشکال درسی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ساعت: ۱۲:۱۵:۴۵ توسط:Armoo موضوع: درسی و رفع اشکال نظرات (0)

چه کودکانی نیاز به مشاوره روانشناسی دارند؟

در مقام والدین تشخیص نشانه ها و علائم رفتاری در یک کودک بسیار دشوار است، زیرا والدین مشکلات رفتاری فرزند خود را کمتر متوجه می شوند. بسیاری از کودکان نشانه رفتاری دارند که طی مدت زمان کوتاهی از بین می رود، اما یک سری از نشانه های رفتاری وجود دارند که برای کودکان ما یک خطر جدی محسوب می شوند و به طور حتم باید توسط متخصصین و مشاورین درمان شوند. اگر فرزند شما در عملکرد رفتاری، عاطفی و اجتماعی خود پیوسته با مشکل رو به رو است، ممکن است زمان مراجعه به یک مشاوره باشد. ما در این بخش از مجله آرموو نگاهی داریم به نشانه های رفتاری کودکانی که نیاز به مشاوره دارند.

 


نشانه اول: به علائم رفتاری کودک خود دقت کنید

۱)علائم خود آزاری

سوزاندن، خراشاندن، زخم کردن پوست دست یا صورت و غیره جزو علائم و نشانه هایی است که یک هشدار و زنگ خطری است که والدین باید آن را جدی بگیرند. در موارد بسیار زیادی کودک با گفتن جمله هایی همچون «می خواهم بمیرم» و یا جملات نا امید کننده دیگری می خواهد خودش را مجازات کند که گاهی از نظر والدین شوخی کودکانه است و جدی گرفته نمی شود.به والدین توصیه می شود با مشاهده همچین نشانه هایی به مشاورین کودک مراجعه کنند.

 


۲)حرف ها و صحبت های غیر عادی

 

معمولا حرف ها و صحبت هایی که کودکان با اطرافیان و یا حتی گاهی با اسباب بازی هایشان توسط والدین تحلیل نمی شود و مدام با جمله اینکه بچه اس و هر حرفی را می زند از صحبت های فرزندمان غافل می شویم. کودکان معمولا برای بیان احساسات و دنیای واقعی درونشان در قالب کلمه و جمله مشکل دارند اما والدین به طور حتم باید با کودکانشان مداوما گفتگو کنند تا بتوانند دنیای درونشنان را کشف کنند.

 


 

به جملاتی ، مانند “من می ترسم شب بخوابم بخاطر اینکه خواب های وحشتناکی می بینم“. و یا “من نمی خواهم به مدرسه بروم زیرا بچه های دیگر من را دوست ندارند.” دقت کنید زیرا ممکن نشانه از اضطراب ها و ترس های شدید آنان باشد.
۳)رفتار های بیرونی

 

علائم رفتاری شامل عصبانیت های شدید، ضربات غیرقابل کنترل با دست یا پا، رفتارهای پرخاشگرانه یا گریه های شدید می شود. کودک در مواردی ممکن است ضربه زد، گزش و لگد زدن را نسبت به شما یا دیگران انجام دهد.

 


۴)تغییر ناگهانی در رفتار

هر گونه رفتار های غیر عادی و توجیه ناپذیر مانند کم اشتهایی، کم خوابی یا بی خوابی، انزوا طلبی، قلدری و رفتار های پرخاشگرانه همگی می تواند جزو نشانه هایی باشد کهه والدین باید به آنان توجه جدی کنند.

 


نشانه دوم: مسائل اجتماعی و عاطفی کودکانتان را بررسی کنید

۱)نپذیرفتن و مقابله با مشکلات اجتماعی

تغییرات ناگهانی در زندگی ممکن است سلامت روان یا عاطفی کودک شما را مختل کند. از دست دادن یک دوست عزیز، یا طلاق والدین و جابه جایی منزل می تواند بر عملکرد کودک تأثیر منفی بگذارد. به این فکر کنید که آیا تغییرات اخیر زندگی روی آنها تأثیر می گذارد یا خیر. پس از هر اتفاقی که در زندگی هر کودک به وجود می آید باید بفهمید که آیا کودک شما می تواند آن ها را بپذیرد یا توانایی پذیرفتن آن را ندارد.

 


۲)بی قراری ها و گریه های شدید

اگر فرزند شما همیشه خوشحال و پر انرژی بوده و اخیراً  بیش از حد خسته و بی قرار به نظر می رسد، ممکن است یک مشاور بتواند به او کمک بزرگی کند. توجه داشته باشید که آیا تغییر در خلق و خو او به طور ناگهانی اتفاق می افتد یا در نتیجه برخی از محرک ها رخ می دهد. نظارت دقیق از این تغییرات می تواند به یک درمانگر کمک کند که به نتیجه بهتری از نشانه های رفتاری کودک شما برسد و کمک شایانی در جهت بهبود رفتار او بکند.

 


۳)روابط اجتماعی آسیب پذیر

 

اگر به نظر می رسد فرزند شما دیگر نمی خواهد با دوستان یا خواهران و برادران خود بازی کند یا در ارتباط با هم سن و سالانش مشکل دارد بدانید که با مشکل جدی ای رو به رو شده است. انزوای اجتماعی یک نشانه رفتاری بسیار مهم است که باید توسط والدین تشخیص داده شده و برای رفع آن اقداماتی صورت گیرد. در قدم اول بهتر است با خود او صحبت کنید و اگر به نتیجه نرسیدید با مشاور تماس بگیرید.

 


۴)مشکلات جسمانی

اگر فرزند شما مرتباً از درد معده، سردرد یا سایر علائم جسمی نگران است، آن را به صورت جدی پیگیری کنید. مگر در مواردی که وضعیت پزشکی تشخیص داده نشده ای داشته باشند. اگر به نظر نمی رسد که این مشکلات جسمی نیستند، بدانید که این موارد را باید با مشاوران روانشناسی در میان بگذارید تا برای بر طرف کردن آن اقدامات لازم را انجام دهند.

 


نشانه سوم: بررسی اوضاع درسی و تحصیلی در مدرسه

 

۱)بسیاری از کودکان دارای اختلالاتی هستند که ممکن است از نظر والدین و یا حتی مربیان شان نادیده گرفته شود. بسیاری از اختلالات یادگیری در کودکان باعث می شود در مدرسه مورد تمسخر قرار گیرند و اعتماد به نفسشان کاهش پیدا کند. این در حالی است که همه اختلالات می تواند به راحتی درمان شوند و کودک شما را به کودکی شاد تبدیل کند که به موفقیت های بزرگی می رسد.

 


قبل از مراجعه به مشاوره روانشناسی چه نکاتی را باید بدانید؟

۱)نظر والدین و بزرگسالان دیگر را راجع به نشانه های رفتاری فرزندتان بپرسید

 

والدین نشانه های رفتاری فرزندشان را معمولا متوجه نمی شوند و این کاملا طبیعی است. بهتر است قبل از رفتن نزد مشاوره از تجربیات افراد دیگر راجع به فرزند داری بپرسید. یک سری از رفتار ها در کودکان مشابه است و همین موضوع می تواند بر نگرانی های شما مرهمی باشد. مربیان و معلمان در مدرسه نیز می توانند کمک مناسبی در جهت شناسایی رفتار های فرزند شما داشته باشند.

 


۲)با فرزندتان صحبت کنید

یکی از مواردی که معمولا کمتر در میان والدین رواج دارد این است که با کودکانشان کمتر صحبت می کنند. توصیه تمام مشاورین این است که در قدم های اول پس از مشاهده رفتار های غیر عادی در کودکان بهتر است با خودشان صحبت کنید و علت این رفتار را بررسی کنید.

 


 

با زبان ساده و کودکانه حرف بزنید تا متوجه حرف هایتان بشود
با مهربانی و لطافت با او صحبت کنید
با اضطراب و ناامیدی با او حرف نزنید، زیرا کودکان احساسات شما در حالات چهره و حرف هایتان به خوبی متوجه می شوند
او را قضاوت نکنید
بگذارید جملاتش را تمام کند و بعد سؤالات دیگر را بپرسید. صبور باشید.


چه کودکانی نیاز به مشاوره روانشناسی دارند؟


برچسب: مشاوره کودک، مشاوره روانشناسی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ساعت: ۰۱:۵۵:۲۳ توسط:Armoo موضوع: روانشناسی نظرات (0)

آموزش نادیده گرفتن تمسخر به کودکان

کودکان دبستانی بیش از پیش درگیر رابطه با همسالان خود می شوند، ولی این افزایش ارتباط، ترس از طرد شدن  و تمسخر را به دنبال دارد. مسخره کردن در بین بچه ها عادی است. در بین برخی از کودکان این مسأله پذیرفته شده است، اما برای برخی از کودکان تحمل  مورد تمسخر واقع شدن، بسیار دشوار است. بعید نیست که کودک به کسی که او را مسخره کرده حمله کند. از آنجا که نقش همسالان در زندگی کودکان روز به روز بیشتر می شود، لازم است به بچه ها یاد دهیم که با احساس مسخره شدن کنار بیاید. زیرا واقعیت این است که برخی از کودکان و حتی برخی بزرگسالان به مسخره کردن دیگران عادت کرده اند و از این کار لذت می برند. با توجه به این امر که دیگران را نمی توانیم تغییر دهیم، بهتر است شیوه ی برخورد مناسب و کنار آمدن با این شرایط را به کودکان بیاموزیم تا احساسات آن ها جریحه دار نگردد.

 


عادی سازی

به کودک بگویید که تنها او نیست که مورد تمسخر واقع شده است. بلکه بسیاری از بچه ها و حتی بزرگتر ها گاهی توسط دیگران مورد تمسخر قرار می گیرند و یا حتی طرد می شوند. همواره افرادی هستند که اشتباه می کنند و دیگران را مسخره می کنند و در اکثر مواقع ما نمی توانیم آن ها را تغییر دهیم.

 


نادیده گرفتن

 

به بچه ها توضیح دهید اگر یک نفر به آن ها توهین کند یا آن ها را مسخره کند، احساس بدی نداشته باشد، چون مسخره شدن، به معنای مسخره بودن نیست. نام این کار، تحمل تمسخر اسن و به شکل زیر اجرایی می شود:

 


۱.در مرحله اول فکر کنید آیا گفته ی آن فرد در مورد شما واقعیت دارد؟

 


برای مثال فکر کنید یک نفر به شما می گوید: میمون! در آینه نگاه کنید و از خودتان بپرسید: آیا من میمون هستم؟

 


اگر جوابتان نه است، به خودتان بگویید: من نه زشت هستم و نه شبیه به میمون. پس چرا این حرف را جدی بگیرم و ناراحت شوم؟

 


 

از این حرف خوشم نمی آید، ولی ناراحت نمی شوم، زیرا این حرف درست نیست. پس آن را نادیده می گیرم و از کنار آن رد می شوم. اگر عصبانی شوم یعنی اینکه این حرف را جدی گرفته ام.  این کار باعث می شود افراد بیشتری من را مسخره کنن

 


۲.گاهی ممکن است ویژگی که در مورد تو می گویند، در تو وجود داشته باشد: مثلا می گویند: چاقالو و تو چاق هستی.

 


الف)لزومی ندارد از این حرف ناراحت شوی زیرا این فقط نظر چند نفر است و دلیل نمی شود همه چنین نظری راجع به تو داشته باشند.

 


ب)در چشمان آن ها نگاه کن و با صدای محکم چند ویژگی مثبت خودت را بگو. درست است که من چاق هستم اما در عوض زورم از شما بیشتر است. درست است که نمی توانم فوتبال بازی کنم اما نقاشی ام خوب است. خدا هر فردی را به گونه ای آفریده که ویژگی های منحصر به فردی داشته باشد. همه نباید مثل هم باشند.

 


 

۳.به تعداد انگشتان دستتان ویژگی های مثبت خود را بشمارید و فقط به آن ها فکر کنید.

 


آموزش نادیده گرفتن تمسخر به کودکان


برچسب: مشاوره کودک+مشاوره روانشناسی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۲۹:۱۰ توسط:Armoo موضوع: روانشناسی نظرات (0)

۳ راهکار برای لذت بردن از مدرسه

دوران مدرسه برای دانش آموزان معمولا دوران خوشایندی نیست، فشار امتحانات، انجام تکالیف روزانه و بسیاری از موارد دیگر باعث می شود که دانش آموزان از مدرسه لذت نبرند واین دوران معمولا برایشان دوران خوشی نیست. چه مدرسه را دشوار، کسل کننده و استرس زا بدانید، می توانید یاد بگیرید که مدرسه رفتن را برای خود لذت بخش تر کنید. هر انسانی خواه و ناخواه باید ۱۲ سال دوران مدرسه را پشت سر بگذارد تا بتواند وارد دانشگاه شود و یا شروع به کار کردن کند، پس بهتر است این دوران را برای خود با تلخی نگذرانید و تمام تلاش خود را بکنید تا این دوران برایتان لذت بخش تر کنید. در این بخش از مقالات آرموو نگاهی داریم به ۳ راهکار برای بیشتر لذت بردن از مدرسه و نکات مهمی که باید بدانید.

 


راهکار اول:دوستان خوبی برای خود پیدا کنید

۱)گروه های دوستی

پیدا کردن دوستی که هم سلیقه و هم فکر ما باشد بهترین راه برای لذت بردن از مدرسه است. شما به چه چیز هایی علاقه دارید؟ چه نوع موسیقی؟ چه نوع ورزشی؟ همه این موارد با گفتگو میان هم کلاسی هایتان شکل می گیرد و شما می توانید دوستان هم سلیقه خودتان را پیدا کنید و با آن ها راجع به علاقه مندی هایتان صحبت کنید. تمام دوستی ها زمانی شکل می گیرد که افراد بتوانند موارد مشترک میان یکدیگر پیدا کنند.

 


 

زمان استراحت یا همان زنگ تفریح زمان بسیار خوبی برای پیدا کردن دوست است. اگر دیدید شخصی در حال انجام همان کارهایی است که دوست دارید قدم اول را بردارید و با او شروع به صحبت کردن کنید.
فردی را به عنوان دوست انتخاب کنید که بتواند شما را درک کند و به شما در مشکلات درسی و غیر درسی کمک رسان باشد.
۲)شرکت در کلاس های تفریحی بعد از ساعات مدرسه

 

یکی دیگر از راههای عالی برای پیدا کردن دوست، پیوستن به کلاس های گروهی در مدرسه است. به عنوان مثال، می توانید به کلاس موسیقی، باشگاه شطرنج و حتی باشگاه ورزشی دیگر بپیوندید. گزینه های ارائه شده در مدرسه خود را بررسی کنید و مواردی که به آن علاقه مندید را انتخاب کنید.

 


 

اگر مدرسه تان کلاس های تفریحی و ورزشی ندارد، می توانید با هم کلاسی های خود صحبت کنید تا با هم به کلاس های خارج از مدرسه بروید. یا برای خود باشگاه بازی های کامپیوتری راه بیاندازید و بازی های آنلاین با هم انجام دهید.
۳)ورزش های تیمی را انتخاب کنید

 

زنگ ورزش بهترین زمان برای تشکیل گروه های ورزشی و پیدا کردن دوست های جدید است. بعضی از مدارس ورزش تیمی را ارائه می دهند که به شما امکان می دهد در مقابل سایر مدارس به رقابت بپردازید و با دانش آموزان مدارس دیگر دوست شوید. فوتبال، بسکتبال و والی بال ورزش های تیمی هستند که می توانید از آن ها به عنوان مکانی برای پیدا کردن گروه دوستی خودتان استفاده کنید.

 


 

اگر نمی خواهید ورزش کنید، در این بازی ها شرکت کنید و دوستان خود را تشویق کنید.
۴)فضای صمیمانه ای با هم کلاسی هایتان تشکیل دهید

 

بدانید که دوران مدرسه برای شما دورانی غیر قابل تکرار است، و مهمترین دوران زندگی هر فردی همین سال های مدرسه، پس با جدی بودن و تلخ کامی آن را سپری نکنید. یاد بگیرید از تمام لحظاتتان استفاده کنید. مدرسه را همانند سیاهچاله ندانید، آن را به چشم تفریحی ببینید که هم در آن آموزش می بینید و هم تجارب مهیجی بدست می آورید.

 


 

این نکته مهم را بدانید که همه افراد می خواهند با کسی دوست شوند که انرژی مثبتی دارند و خنده رو هستند، نه بچه هایی که به نظر جدی یا عصبانی می رسند.
راهکار دوم: پیدا کردن سرگرمی در مدرسه

 

۱)هر روز خودتان را برای انجام سرگرمی های جدید در مدرسه آماده کنید

بسیاری از اتفاقاتی که در طول روز برای ما می افتد از نگرش ذهنی است که ما برای خود ساخته ایم، به طور مثال اگر قبل از مدرسه حالتان خراب باشد و انرژی منفی نسبت به آن داشته باشید، تمام روز اتفاقات تلخ برای شما می افتد. پیشنهادی می کنیم قبل از رفتن به مدرسه خودتان را برای سرگرمی های آن آماده کنید و از قبل برنامه ریزی کنید که چگونه از کلاس ها و زنگ های تفریح خود لذت ببرید.

 


 

اولین چیزی که در صبح می شنوید می تواند آهنگی باشد که به شما انرژی می دهد و شما را خوشحال می کند پس در انتخاب آن دقت کافی را به خرج دهید.
سعی کنید هر روز یک صبحانه خوب میل کنید، تا مطمئن شوید که انرژی لازم برای طی روز را دارید. خوردن میوه می تواند انرژی شما را برای ادامه روز تکمیل کند.
۲)تزئین وسایل مدرسه(دفتر، کیف و..)

 

سعی کنید کوله پشتی، دفترچه، مداد و خودکار و سایر وسایل مورد نیاز مدرسه خود را تزئین کنید، البته اگر باعث خوشحالی و بیشتر شدن انرژی تان می شود. می توانید از استیکر های شخصیت هایی که دوستشان دارید و به شما انرژی خوبی می بخشد برای دفاتر خود انتخاب کنید.

 


راهکار سوم: مدرسه را برای خودتان سخت نگیرید

 ۱)برای انجام تکالیف مدرسه برنامه ریزی داشته باشید

 

برای هر دانش آموزی بار های پیش آمده است که انجام تکالیف خود را فراموش کرده است و توسط معلم تنبیه شده است. باید گفت اگر این اتفاق چند باری رخ دهد ممکن است دانش آموز با تنبیه های بیشتری رو به رو شود که همین موضوع می تواند دوران مدرسه را برای دانش آموزان سختتر کند. با یک برنامه ریزی درست تلاش کنید رضایت معلمان خود را جلب کنید تا آن ها با ناخواسته باعث آزار شما نشوند.

 


۲)با معلمتان خوب رفتار کنید

 

این جمله برای شما هم آشنا است؟  معلم با من لج شده و میخواد منو اذیت کنه. هیچ معلمی با هیچ دانش آموزی از عمد رفتار های نامناسبی انجام نمی دهد. در جلسات اول سعی کنید به معلمتان ثابت کنید که جزو دانش آموزانی هستید که تحصیلات برایتان مهم است و موضوعات کلاس را با جدیت دنبال می کنید. به طور مثال بعد از کلاس درس راجع به مباحث درسی پرس و جو کنید و اشتیاقتان را به درس خواندن نشان دهید، اگر چند باری این کار را انجام دهید حتی اگر زمانی تکالیفتان را فراموش کردید معلمتان شما را تنبیه نمی کند.

 


۳)زمان بندی مناسب برای خوانش دروس 

 

یکی از موارد مهم زمان بندی برای خواندن دروس است که معمولا توسط دانش آموزان نادیده گرفته می شود. در طول هفته زمان های مشخصی را برای خواندن و مرور یکی از دروس خود قرار دهید. هیچوقت نگذارید دروس ناخوانده روی هم تلنبار شده و شب امتحان برایتان دردسر ساز شوند. نتیجه نامناسب در امتحانات و دریافت نمرات پایین باعث می شود شما از درس و مدرسه دلزده شوید و این دوران برایتان سخت تر بگذرد.

 


۴)حواس پرت نباشید

 

زمانی که معلم در حال تدریس است حواس پرتی نکنید. بسیاری از شاگردان زرنگ در خانه درس نمی خوانند، آنان هنگامی که معلم در حال تدریس است تمام هوش و حواس خود را به کار می گیرند تا درس را  سر کلاس یاد بگیرند. حواس پرتی جزو عادات بدی است که دانش آموزان معمولا با آن رو به رو می شوند

 


۳ راهکار برای لذت بردن از مدرسه


برچسب: مشاوره درسی، رفع اشکال درسی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ساعت: ۰۳:۵۶:۳۹ توسط:Armoo موضوع: درسی و رفع اشکال نظرات (0)

آیا خرید و فروش با بیت کوین امکان پذیر است؟

به نظر می رسد که بیت کوین محبوب تر از همیشه است، زیرا در سال ۲۰۲۰  هر هفته بیش از ۲ میلیون معاملات بیت کوین انجام می شود. اکثر افراد بیت کوین را یک دارایی می دانند که می توانند در زمان مناسب آنرا بفروشند و پول واقعی بگیرند این در حالی است که بیت کوین را نیز همانند پول های واقعی می توان تبادل کرد و از آن استفاده کرد. ما درمورد مواردی صحبت نمی کنیم که دارای ارزش معادل یک بیت کوین باشند، ما در مورد کالاها و خدماتی در زندگی واقعی صحبت می کنیم که اکنون می توانید با ارز دیجیتال بیت کوین آن ها را خریداری کنید و یا از خدماتشان استفاده کنید.

 

 

 

واقعیت این است که استفاده از بیت کوین برای تبادلات و پرداخت، مزایای بسیاری دارد. بعضی از آنها عبارتند از:

 


کاهش محسوس هزینه های جانبی

سرعت در معاملات

ایمنی بیشتر

ناشناس ماندن نام و مشخصات دیگر

با توجه به همه این موارد، در نهایت می توانیم امروزه با استفاده از بیت کوین چه چیزی بخریم و از چه خدماتی استفاده کنیم:

 


۱)بازی های کامپیوتری

 

در طول تاریخ، صنعت بازی سازی همیشه از فناوری های جدید و پیشرفته بهره مند بوده است. بازی های واقعیت مجازی که اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ طرفداران بازی های کامپیوتری را چند برابر کرد. بنابراین جای تعجب نیست که این صنعت باعث ایجاد شرکت هایی شود که پرداخت با ارز های دیجیتال را قبول کند. معروف ترین نمونه استفاده از رمزنگاری در صنعت بازی بیلبورد “مکان Satoshi” است که به کاربران امکان می دهد مقدار کمی از پیکسل ها را در کوچکترین واحد بیت کوین بنام ساتوشی خریداری کنند. مثال مشهور دیگر BitQuest ، اولین سرور است که پرداختهای بیت کوین را می پذیرد.

 


۲)سفر رفتن(از خرید بلیت هواپیما تا رزرو هتل)

صنعت مسافرتی یکی از سریعترین بخشهای تجاری در جهان است. وب سایت های عمده مانند CheapAir و Expedia پرداخت های بیت کوین را برای هتل ها، مسافر خانه ها می پذیرند. CheapAir دارای سرور اختصاصی برای کاربران بیت کوین است. سال گذشته، شرکت های هواپیمایی جایگزین مستقر در انگلیس با شرکت پرداخت دیجیتالی سوئیس، Utrust همکاری کردند تا نخستین وب سایتی را اجرا کنند که به مردم امکان پرداخت هزینه های پروازهای خود را با ارزهای دیجیتالی بدهد.

 


۳)خرید ملک و زمین

 

به تازگی، تعدادی از املاکی ها شروع به پذیرش مستقیم پرداخت بیت کوین کردند. حتی شرکت های املاک و مستغلات بیت کوین در خارج وجود دارند، مانندBitcoin Real Estate. این وب سایت به مشتریان کمک می کند تا خانه های خود را برای فروش بگذارند قیمتشان بر اساس بیت کوین باشد. طبق گزارش CNBC، اخیرا تقاضا برای پرداخت بیت کوین در صنعت املاک و مستغلات زیاد شده است. به این دلیل است که Millennials و Gen-Zers شروع به سرمایه گذاری پول خود در املاک و مستغلات می کنند.

 


۴)خرید طلا و نقره

ده ها شرکت وجود دارند که فلزات نقره و طلا را در ازای بیت کوین می فروشند. شرکت های موفقی همچون APMEX ، Gram Gold و JM Bullion که هر روز بر تعدادشان افزوده می شود.

 


کلام آخر:

 

با توجه به محبوبیت بی سابقه ارز های دیجیتال در چند سال اخیر، شرکت ها و برند های بسیار زیادی شروع به پذیرش بیت کوین در ازای ارائه محصولات و خدماتشان شده اند. بسیاری از صاحبین کسب و کار خرید و فروش با استفاده از بیت کوین را یک فرصت مناسب می دانند تا بتوانند سرمایه گذاری کلان و بدون هزینه جانبی و هیچ دردسری در ارز های دیجیتال داشته باشند. در ۱۲ ماه گذشته، زنجیرهای بزرگی مانند Starbucks ، Nordstrom و  Whole Foods نیز شروع به پذیرش پرداخت های ارز های دیجیتال کرده اند.

 


آیا خرید و فروش با بیت کوین امکان پذیر است؟


برچسب: مشاوره ارز دیجیتال، ارز دیجیتال،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ساعت: ۰۱:۳۸:۴۰ توسط:Armoo موضوع: سرمایه گذاری نظرات (0)

مشاوره برای نوجوانان با روحیه بسیار حساس

چه نوجوانانی دارای روحیه بسیار حساس هستند؟ نوجوانان بسیار حساس با یک تلنگر کوچک دچار احساسات شدید روحی می شوند که این احساسات گاها باعث خوشحالی بیش از حد آنان و یا باعث ناراحتی و غم آنان می شود. آیا نوجوان شما بسیار حساس، عاطفی و واکنش پذیر است و به راحتی تحت تأثیر انرژی و خلق و خوی دیگران قرار می گیرد؟ آیا نوجوان شما دارای شخصیت شهودی است، غالباً قادر است ذهن شما را بخواند یا بیش از حد با پریشانی عاطفی دیگران همدلی می کند؟ آیا فرزند شما در عین اینکه باهوش است و استعداد آکادمیک دارد، در مدرسه با مشکل رو به رو است؟  آیا گاهی اوقات تعجب می کنید که نوجوان شما آنقدر احساساتی را تجربه می کند که منجر به اضطراب یا افسردگی اش می شود؟ در این مقاله از آرموو نگاهی داریم به رفتار ها و خلق و خوی های نوجوانانی که دارای روحیه بسیار حساس هستند.

 


تربیت فرزند نوجوان بسیار حساس یا “فوق العاده احساسی” می تواند یک تجربه ناامیدکننده، گیج کننده و سخت باشد. نوجوانانی که بسیار حساس، عاطفی و دارای شخصیت شهودی هستند در مقابل چالش های روزگاری که در پیش دارند می توانند بسیار شکننده و نا امید شوند. چالش هایی که در طول مسیر زندگی به خصوص در دوران نوجوانی ممکن است آسیب های بسیار زیادی را به افراد وارد کند. والدین باید در ابتدا با استفاده از مشاوران متخصص این احساسات را در فرزند خود شناسایی کنند و مسیر درست را به فرزند خود نشان دهند.

 


نوجوانان احساسی دارای چه نوع مشکلاتی هستند؟

 

در مدرسه و روابط دوستانه خود دچار مشکل می شوند
معمولا دارای عدم تمرکز هستند
اعتماد به نفس کافی برای انجام کار های خود ندارند
همیشه کاری را انجام می دهند که در آینده از آن پشیمان می شوند
کنش هایی که از خود نشان می دهند اغلب بدون فکر است
در اغلب اوقات احساس غم و افسردگی دارند
 

 


چه مواردی عامل به وجود آمدن روحیه حساس در نوجوانان است؟

 

ژنتیک گاها روحیه حساس در نوجوانان ژنتیکی است و از طریق والدین منتقل می شود
استرس بیش از حد در دوران کودکی و وقوع اتفاقی ناگوار که در دوران کودکی فرد با آن رو به رو شده است می تواند یکی از عوامل به وجود آمدن روحیه حساس در دوران نوجوانی شود
 چه رفتار هایی روحیه حساس نوجوانان را بیشتر و خاص تر می کند؟

 

 

جدال میان والدین– با توجه به شخصیت شهودی که این افراد دارند، بیش از حد احساسات محیط اطرافشان را جذب می کنند، دعوا و یا جر و بحثی که والدین دارند می تواند تأثیرات بسیار منفی ای بر آنان داشته باشد و غم و اندوه زیادی را به آنان وارد کند.
نداشتن هم صحبت در خانواده – نوجوانانی که در خانواده کسی با آنان هم صحبت نیست روحیه حساس بیشتری دارند. تک فرزند ها و فرزندان کوچک بیشتر در معرض هستند.
 

واکنش های نوجوان حساس چگونه است؟

 

ممکن است برای کاهش احساسات بسیار زیادی که در آن غوطه ور می شوند دست به اعمال ناشایستی بزنند که باعث آسیب های جدی به آنان شود
پر خوری، افسردگی، مشکلات مزمن بهداشتی و بیماری های روانی همواره جزو عواقب و کنش های این دسته از نوجوانان است
خشونت های غیر عادی و آسیب رساندن به خود و دیگران نیز از کنش های مخرب این افراد می تواند باشد
مشاوره برای نوجوانان دارای روحیه حساس

 

مشاوره می تواند به نوجوان بسیار حساس شما کمک کند تا مرزهای عاطفی و تعادل را حفظ کرده و بتواند یک مسیر سالم را در پیش گیرد.  بسیاری از نوجوانان بسیار حساس هیچ تصوری ندارند که چرا آنها نسبت به هم سن و سالان خود احساسات بیشتری دارند و گمان می کنند این یک مشکل درونی است که راه فراری از آن ندارند. آنها ممکن است احساس متفاوت بودن و  یا منزوی بودن کنند، اینجاست که مشاوره می تواند بسیار مؤثر باشد. در جلسات مشاوره،  نوجوان شما می تواند درک کند که چه کسی است، چرا او اینقدر تحت تأثیر احساسات و انرژی دیگران قرار می گیرد و چگونه می تواند آرامش و آسایش بیشتری پیدا کند. هنگامی که نوجوان شما این خودآگاهی را افزایش می دهد و می فهمد که حساس بودن یک هدیه و یک چالش است، می تواند شروع به حرکت بهتری در تمام جنبه های زندگی خود کند. نوجوان شما می تواند از تأثیر انرژی خارجی آگاه شود و یاد بگیرد که چگونه باید مرزها را پایه ریزی کند و توجه بیشتری به خرج دهد تا درگیر احساسات ناخوشایند نشود.

 


مشاوره برای نوجوانان با روحیه بسیار حساس


برچسب: مشاوره نوجوانان، مشاوره روانشناسی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۹ فروردین ۱۳۹۹ساعت: ۱۲:۳۲:۲۷ توسط:Armoo موضوع: روانشناسی نظرات (0)

مشاوره برای نوجوانان با روحیه بسیار حساس

چه نوجوانانی دارای روحیه بسیار حساس هستند؟ نوجوانان بسیار حساس با یک تلنگر کوچک دچار احساسات شدید روحی می شوند که این احساسات گاها باعث خوشحالی بیش از حد آنان و یا باعث ناراحتی و غم آنان می شود. آیا نوجوان شما بسیار حساس، عاطفی و واکنش پذیر است و به راحتی تحت تأثیر انرژی و خلق و خوی دیگران قرار می گیرد؟ آیا نوجوان شما دارای شخصیت شهودی است، غالباً قادر است ذهن شما را بخواند یا بیش از حد با پریشانی عاطفی دیگران همدلی می کند؟ آیا فرزند شما در عین اینکه باهوش است و استعداد آکادمیک دارد، در مدرسه با مشکل رو به رو است؟  آیا گاهی اوقات تعجب می کنید که نوجوان شما آنقدر احساساتی را تجربه می کند که منجر به اضطراب یا افسردگی اش می شود؟ در این مقاله از آرموو نگاهی داریم به رفتار ها و خلق و خوی های نوجوانانی که دارای روحیه بسیار حساس هستند.

 


تربیت فرزند نوجوان بسیار حساس یا “فوق العاده احساسی” می تواند یک تجربه ناامیدکننده، گیج کننده و سخت باشد. نوجوانانی که بسیار حساس، عاطفی و دارای شخصیت شهودی هستند در مقابل چالش های روزگاری که در پیش دارند می توانند بسیار شکننده و نا امید شوند. چالش هایی که در طول مسیر زندگی به خصوص در دوران نوجوانی ممکن است آسیب های بسیار زیادی را به افراد وارد کند. والدین باید در ابتدا با استفاده از مشاوران متخصص این احساسات را در فرزند خود شناسایی کنند و مسیر درست را به فرزند خود نشان دهند.

 


نوجوانان احساسی دارای چه نوع مشکلاتی هستند؟

 

در مدرسه و روابط دوستانه خود دچار مشکل می شوند
معمولا دارای عدم تمرکز هستند
اعتماد به نفس کافی برای انجام کار های خود ندارند
همیشه کاری را انجام می دهند که در آینده از آن پشیمان می شوند
کنش هایی که از خود نشان می دهند اغلب بدون فکر است
در اغلب اوقات احساس غم و افسردگی دارند
 

 


چه مواردی عامل به وجود آمدن روحیه حساس در نوجوانان است؟

 

ژنتیک گاها روحیه حساس در نوجوانان ژنتیکی است و از طریق والدین منتقل می شود
استرس بیش از حد در دوران کودکی و وقوع اتفاقی ناگوار که در دوران کودکی فرد با آن رو به رو شده است می تواند یکی از عوامل به وجود آمدن روحیه حساس در دوران نوجوانی شود
 چه رفتار هایی روحیه حساس نوجوانان را بیشتر و خاص تر می کند؟

 

 

جدال میان والدین– با توجه به شخصیت شهودی که این افراد دارند، بیش از حد احساسات محیط اطرافشان را جذب می کنند، دعوا و یا جر و بحثی که والدین دارند می تواند تأثیرات بسیار منفی ای بر آنان داشته باشد و غم و اندوه زیادی را به آنان وارد کند.
نداشتن هم صحبت در خانواده – نوجوانانی که در خانواده کسی با آنان هم صحبت نیست روحیه حساس بیشتری دارند. تک فرزند ها و فرزندان کوچک بیشتر در معرض هستند.
 

واکنش های نوجوان حساس چگونه است؟

 

ممکن است برای کاهش احساسات بسیار زیادی که در آن غوطه ور می شوند دست به اعمال ناشایستی بزنند که باعث آسیب های جدی به آنان شود
پر خوری، افسردگی، مشکلات مزمن بهداشتی و بیماری های روانی همواره جزو عواقب و کنش های این دسته از نوجوانان است
خشونت های غیر عادی و آسیب رساندن به خود و دیگران نیز از کنش های مخرب این افراد می تواند باشد
مشاوره برای نوجوانان دارای روحیه حساس

 

مشاوره می تواند به نوجوان بسیار حساس شما کمک کند تا مرزهای عاطفی و تعادل را حفظ کرده و بتواند یک مسیر سالم را در پیش گیرد.  بسیاری از نوجوانان بسیار حساس هیچ تصوری ندارند که چرا آنها نسبت به هم سن و سالان خود احساسات بیشتری دارند و گمان می کنند این یک مشکل درونی است که راه فراری از آن ندارند. آنها ممکن است احساس متفاوت بودن و  یا منزوی بودن کنند، اینجاست که مشاوره می تواند بسیار مؤثر باشد. در جلسات مشاوره،  نوجوان شما می تواند درک کند که چه کسی است، چرا او اینقدر تحت تأثیر احساسات و انرژی دیگران قرار می گیرد و چگونه می تواند آرامش و آسایش بیشتری پیدا کند. هنگامی که نوجوان شما این خودآگاهی را افزایش می دهد و می فهمد که حساس بودن یک هدیه و یک چالش است، می تواند شروع به حرکت بهتری در تمام جنبه های زندگی خود کند. نوجوان شما می تواند از تأثیر انرژی خارجی آگاه شود و یاد بگیرد که چگونه باید مرزها را پایه ریزی کند و توجه بیشتری به خرج دهد تا درگیر احساسات ناخوشایند نشود.

 


مشاوره برای نوجوانان با روحیه بسیار حساس


برچسب: مشاوره نوجوانان، مشاوره روانشناسی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۹ فروردین ۱۳۹۹ساعت: ۱۲:۳۲:۲۶ توسط:Armoo موضوع: روانشناسی نظرات (0)

اهمیت دوست یابی در کودکان و نوجوانان

پیدا کردن دوست همواره مهمترین مسأله برای کودکان و نوجوانان است. مهارت های ارتباط برقرار کردن، از جمله مهارت هایی هستند که در پی آن روابط اجتماعی قوی برای هر فرد می سازند و موجب به وجود آمدن روابط دوستانه و صمیمی میان افراد جامعه می شوند. فراگیری مهارت دوست یابی برای کودکان و نوجوانان بسیار ضروری است، زیرا به آن ها کمک می کند هنگام ورود به اجتماعی و آشنا شدن با هم سن و سالان خود احساس اعتماد به نفس کنند. کودکان و نوجوانان برای شروع ارتباط گرفتن و دوستی با هم سن و سالان ویا حتی بزرگسالان نیاز به دانستن روش ها و راهکارهایی ساده و مناسب دارند.

 


سد ها و پل های دوستی

به فرزندان خود بیاموزیم در برقراری ارتباط با دیگران آسیب هایی وجود دارد که هر کدام از آن ها می توانند عامل از بین رفتن ارتباط شوند. نکته بسیار مهم این است که برای برقراری ارتباط و پیدا کردن دوست، باید اخلاق خوش و نرمی داشت در غیر این صورت دیگران از ما دوری می کنند. کودکان و نوجوانان باید عملکردشان، اخلاق و نوع ادبشان بر رفتار دیگران با آن ها تأثیر بسیار زیادی دارد. تشخیص رفتار های مثبت در دوستی ها و ارتباطات، بخش مهمی از رشد و تحول اجتماعی است.


تبدیل سد دوستی به پول دوستی: همه ی ما گاهی ممکن است از سد های دوستی استفاده کنیم و باعث آسیب به روابطمان شویم. اگر می خواهیم دوستان بیشتر و روابط بهتری داشته باشیم باید بتوانیم سد های دوستی را به پل های دوستی تبدیل کنیم. با رفتاری هایی همچون دعوت کردن به بازی، همدلی، هدیه دادن، تحسین کردن می توانیم سد های دوستی را به پل های دوستی تبدیل کنیم.


تعیین حد مرز دوستی
تعیین حد و مرز، یکی از مهمترین مهارت های در روابط بین فردی است. اکثر افرادی که در روابط دوستی خود مشکل دارند از این مهارت بی بهره اند و یا روش های استفاده از این مهارت را نیاموخته اند. مرز گذاری به این معنا است که در روابط بین فردی حریم داشته باشیم. هر دوستی باید نسبت به ویژگی هایی که دارد یک حریم خاص داشته باشد، برخی افراد دوستان صمیمی ما هستند و حریم آن ها با دیگران باید متفاوت باشد.


پایان دوستی و خطر طرد شدن
با گسترش شبکه ی روابط اجتماعی در کودکان و نوجوانان خطر طرد شدن آن ها افزایش می یابد. طرد شدن بسیار سخت و غم انگیز است اما چگونه می شود با آن کنار آمد؟ در این زمان باید والدین به فرزندان خود بگویند که این اتفاق ممکن است بار ها و بار ها اتفاق بیوفتد و مهم نوع واکنش به این نوع موارد است که می تواند عزت نفس شمارا بالا ببرد. راه های کنار آمدن با این نوع مسأیل را به فرزندان خود بیاموزید و به گونه ای با آن ها همدلی کنید و بگویید این اتفاق برای آن ها نیز افتاده است.


حل اختلاف بین فردی
در دوران دبستان و دبیرستان با افزایش روابط با گروه همسالان، اختلاف نظر ها و تعارض ها میان کودکان و نوجوانان افزایش می یابد. در نزدیک ترین روابط بین فردی نیز اختلاف نظر وجود دارد و حتی ممکن است با جر و بحث و دعوا و قهر کردن همراه باشد. نکته بسیار مهم آن است که در جوامعی که ما در آن زندگی می کنیم دعوا و جر و بحث پایان یک رابطه است در حالی که این یک برداشت غیر واقع بینانه است، زیرا عدم وجود جرو بحث و تعارض نشانه بی تفاوتی و خنثی بودن است و چنین رابطه ای سالم نیست. در این موارد باید کودکان و نوجوانان بیاموزند که چگونه پس از جر و بحث باید با گفتگو کردن روند دوستی را بهبود ببخشند و اختلافات را برطرف کنند.


مذاکره
زمانی که بین دو طرف تضاد وجود داشته باشد، باید برای پیدا کردن راه حل میان خودشان به بحث و گفتگو بپردازند تا خواسته های دو طرف شنیده شود و بررسی گردد. بدانید که مواردی که باعث اختلاف و جر و بحث می شود مانند خیابان یک طرفه نیست و نباید با قهر کردن به آن خاتمه داد. قهر کردن نشانه ضعف در هر انسانی است و برنده کسی است که با صحبت کردن اختلافات را برطرف کند.


اجتماعی تر شدن کودکان و نوجوانان
اجتماعی تر شدن بچه ها باعث می شود به گروه هایی مثل تیم ورزشی، باشگاه ها و غیره ملحق شوند. به همین دلیل آن ها بیش از پیش به همکاری نیاز دارند. همه ی افراد در جریان همکاری با دیگران، داد و ستد، هنر مصالحه و احساس رضایتمندی از رسیدن به اهداف تیمی را یاد می گیرند. ورود به گروه های آموزشی، ورزشی، هنری می تواند در رشد و بهبود روابط دوستی تأثیر بسیار زیادی بگذارد.


اهمیت دوست یابی در کودکان و نوجوانان


برچسب: مشاوره کودک، مشاوره روانشناسی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۶ فروردین ۱۳۹۹ساعت: ۰۱:۱۱:۰۵ توسط:Armoo موضوع: روانشناسی نظرات (0)

اضطراب در نوجوانان و راه های درمان آن

آیا نوجوان شما به صورت مداوم مضطرب است و یا قادر به استراحت نیست؟ آیا نوجوان شما نیزکمال طلب شده و در تلاش است تا هیچ اشتباهی مرتکب نشود، به حدی که فشار برای رسیدن به موفقیت تقریباً او را فلج کرده؟ آیا نوجوان شما دارای علائمی همچون سردرد های بی علت، بی خوابی، معده درد، ضربان قلب شدید، عدم تمرکز، پر اشتهایی یا کم اشتهایی است و برای از بین بردن اضطراب هایش سعی دارد تا با مواد مخدر و یا سیگار خود را آرام کند؟ تماشای نوجوانی که از استرس و اضطراب رنج می برد، می تواند یک تجربه نگران کننده، ناامیدکننده و حتی ترسناک برای والدین باشد، به خصوص اگر اضطراب در فرد تشدید پیدا کند و نوجوان دست به اعمالی بزند که آینده اش را به خطر بیاندازد. معمولا در این شرایط والدین با نصیحت کردن و یا تنبیه سعی دارند تا فرزند خود را آگاه کنند و به راه راست بکشانند اما نوجوانان از نصیحت بیزارند و این رفتار والدین باعث آزار بیشتر شان می شود. در این بخش مقالات آرموو نکاهی داریم به انواع اضطراب در نوجوانان و راه های درمان آن.

 


اضطراب در نوجوانان یک امر شایع است

 

بهتر است والدین بدانند که اضطراب در نوجوانان بخشی از بلوغ و روند عادی بزرگ شدنشان است. نوجوانان تحت فشار فزاینده ای برای بیشتر دیده شدن قرار می گیرند، خواه در مدرسه، ورزش، روابط میان همسالان یا سایر فعالیت هایی که دارند. بسیاری از آنها تلاش می کنند تا به گونه ای از فعالیت خارج از برنامه که مدرسه یا والدین خواستار آن است سرباز بزنند. فکر به آینده یکی از بزرگترین دغدغه آن هاست، افکاری همچون: من در چه دانشگاهی قبول شوم بهتر است؟ رشته تحصیلی ام آیا می تواند آینده ام را تضمین کند؟ رؤیاهایم چه می شوند؟ من یک ورزشکار خوب هستم یا باید به حرف والدینم گوش دهم و به تحصیلاتم ادامه دهم؟ همین موارد، فشار برای پیشرفت می تواند نوجوانان را به حاشیه رانده و آنها را به افکار نگران کننده سوق می دهد، که بر مغز و سیستم های عصبی آنها آسیب های جدی وارد می کند. اگر استرس و اضطراب های نوجوانان در ابتدا توسط والدین نادیده گرفته شود تشدید پیدا کرده و باعث کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس در این افراد می شود که تا بزرگسالی به همراه شان خواهد بود.

 


لزوم استفاده از مشاوره نوجوانان

معمولا تا مشکل بزرگی برای نوجوان ما به وجود نیاید، نیاز به استفاده از مشاوره را برای فرزند خود نمی بینیم. بسیاری از والدین با توجه به درگیری های ذهنی و کاری ای که برای شان به وجود می آید متوجه رفتار های فرزندشان نمی شوند. باید گفت با برخورداری از روش درمانی مناسب، درمان اضطراب نوجوان می تواند بسیار مؤثر باشد. مشاوره برای نوجوانان می تواند برای رفع استرس و راهنمایی مناسب استفاده از ابزارها و مهارتهایی برای کمک به کاهش اضطراب و احساسات منفی نوجوان شما را فراهم کند. مشاوره نوجوان می تواند محرکها، الگوهای فکری، احساسات و باورهایی را که ممکن است نوجوان شما را به فاجعه بکشاند را در درون و پیرامون او کشف کند و برای آن چاره ای بیاندیشد تا مشکلات بزرگتری برای او به وجود نیاید. نوجوان شما بعد از مشاوره می تواند به:

 


اهداف واقع بینانه

تعادل در رفتار و عملکرد

مهارت گفتگو سالم با اجتماع و والدین

افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس

 

آرامش روانی

 


بررسی چند سؤال والدین

من فکر می کنم که نوجوان من می تواند از درمان بهره مند شود ، اما من از هزینه و زمان نگران هستم چه راهی را پیشنهاد می دهید؟

 

ما شما را ترغیب می کنیم که درمان را به عنوان یک سرمایه گذاری در نظر بگیرید و بدانید که اضطراب نوجوان شما تا چه اندازه بر توانایی ها و رفتار های او تاثیر منفی گذاشته است. اگر زمان و هزینه کافی برای مشاوره های حضوری را ندارید می توانید از مشاوران تلفنی کمک بگیرید و با کمترین هزینه و کوتاه ترین زمان مشکلات فرزند خود را برطرف و راه چاره را بیابید.  اگر نوجوان شما تحت فشار بیش از حد قرار دارد، مستعد اضطراب است یا مدتی است به صورت نهفته از آن رنج می برد، بعید است علائم اضطراب به تنهایی و بدون مشاوره از بین برود و حتی ممکن است بدتر شود. سطح اضطراب مداوما بالا می رود می تواند بر سلامت روانی، عاطفی و جسمی و همچنین ظرفیت نوجوان شما برای پیشرفت تحصیلی تأثیر بگذارد.

 


فرزند من باور نمی کند که دارای مشکل اضطراب است چه راه کاری را پیشنهاد می دهید؟

 

بسیاری از نوجوانان از گفتگو راجع به مشکلات خود دوری می کنند و از درک رفتار های خود عاجزند. نوجوانان فکر می کنند که مشکلات شان را خودشان بهتر می توانند حل کنند و نیازی به صحبت کردن با یک فرد بزرگسال نیست. اغلب آنان تصور می کنند مشاوره تنها برای بیماران روانی است و تا صحبت از رفتن به مشاوره می شود می گویند مگر من دیوانه ام؟! و واکنش های هیجانی زیادی ممکن است از خود بروز دهند که آرامش خانه را بر هم می زند. بهتر است قبل از صحبت کردن راجع به مشاوره آنان را آگاه کنیم که از پس این مشکلات به تنهایی نمی تواند بر بیاید و یا با او همدلی کنید بگوییم ما نیز مشکلات این چنینی داشته ایم.

 


اضطراب در نوجوانان و راه های درمان آن


برچسب: مشاوره نوجوانان، مشاوره روانشناسی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۵ فروردین ۱۳۹۹ساعت: ۱۲:۳۰:۲۳ توسط:Armoo موضوع: روانشناسی نظرات (0)

۷ روش کلیدی در تقویت کنترل هیجان کودکان

کنترل و مدیریت هیجان یکی از مهمترین بخش های هوش هیجانی است. اگر کودکان احساسات خود را به درستی کنترل کنند، می توانند با هر موقعیتی کنار آمده و با مشکلات مقابله کنند. شواهد نشان می دهد که کنترل و تنظیم هیجانات، نقش کلیدی در مدیریت خشم و کاهش پرخاشگری در دوره های اولیه رشد ایفا می کند. کنترل و تنظیم هیجانات به عنوان توانایی فرد در تغییر شکل دادن هیجانات یا ایجاد مکانیسم های مقابله ای به منظور مدیریت هیجان تعریف می شود. والدین و مربیان کودک باید با افزایش آگاهی کودکان در استفاده از روش های کلیدی کنترل هیجان به آنان کمک کنند تا دوران کودکی خوشی را پشت سر بگذارند و اخلاقیات ناشایستی از خود نشان ندهند. در این بخش از مقالات آرموو نگاهی داریم به ۹ روش کلیدی که در تقویت کنترل هیجان کودکان تأثیر گذار است.

 


برای اینکه استفاده از این روش ها نتیجه بخش باشد باید کودک با احساسات مختلف آشنا شده باشد و یا آنان را تجربه کرده باشد و در قدم بعد شروع به عادی سازی احساسات کنیم، بدین منظور که با صحبت کردن و یا اجرای یک سری از فعالیت ها به آن ها بگوییم که این احساسات برای همه افراد به وجود می آید اما تعداد کمی هستند که این می توانند این احساسات را کنترل کنند.

 


۱)شناخت احساسات

 

کودکانی که می توانند احساسات خود را بروز دهند کمتر درگیر دچار خشم و یا هیجانات غیر قابل کنترل و مشکلاتی از این قبیل می شوند به طور مثال کودکی که می تواند بگوید من از تو ناراحتم و یا احساسات دیگرش را با کلمه بیان کند یعنی احساسات خود را شناخته است. نکته قابل توجه آن است اکثر کودکان نمی توانند احساسات خود را بیان کنند و معمولا با نشانه های رفتاری احساسات خود را نشان می دهند به طور مثال پایشان را به زمین می کوبند، جیغ می زنند و یا رفتار های ناشایست دیگری از خود نشان می دهند که باعث خشمگین شدن والدینشان می شود. والدین باید با انجام فعالیت به کودکشان بیاموزند چگونه احساسات خود را در قالب کلمه بیان کنند، احساساتی همچون ترس، خشم، شادی، تعجب، غم که هر کدامشان اگر با کلمه بیان نشود می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به کودکان وارد کند.

 


۲)عادی سازی احساسات

 

کودکان نیز همانند بزرگسالان احساسات مختلفی را تجربه می کنند، گاهی خشمگین می شوند و گاهی می ترسند. باید کفت که یک سری از احساسات برای هر انسان لازم است و اگر آن را به همراه نداشته باشد می تواند باعث آسیب رسانی به او باشد، به طور مثال اگر برای امتحان اضطراب نداشته باشد درس نمی خواند و یا اگر احساسا ترس در او وجود نداشته باشد ممکن است چراغ قرمز را رد کند و باعث آسیب به خودش و دیگران شود. احساسات اگر از کنترل خارج شوند خطر ساز هستند و در عملکردی کاملا منفی را در پی دارند، در این موقعیت ها باید به کودکان آموزش داده شود که شدت احساسات را کنترل کنند و آن را برای خود عادی سازی کنند.(سعی کنید با توضیحات عینی و عملی به کودکان عادی سازی احساسات را بیاموزید)

 


۳)مقابله با خلق و خوی منفی

کودکان به دلیل حساسیت شخصیتی بسیار زیادی که دارند ممکن است با رفتار هایی از نظر والدینشان عادی است بشکنند، غمگین و دلخور شوند. به طور مثال اگر والدین یادشان برود که او را موقع خواب ببوسد و کاری که هر شب انجام می داده را فراموش کند می تواند کودکان را غمگین کند و احساسات ناخوشایندی را از خود نشان دهد.  کودکان در بیان احساساتشان عاجزند و به همین دلیل راه های اثر بخش برای کنار آمدن با غم و اندوهشان بیابند که همین موضوع در بروز خلق و خوی های منفی در آنان تأثیر زیادی می گذارد. چند روشی که در این مواقع والدین می توانند انجام دهند شامل:

 


برگرداندن و تغییر توجه

استفاده از لیست کار هایی که باعث خوشحالی آنان می شود

تصویر سازی ذهنی(فکر کردن به خاطرات خوب)

 

نقاشی کردن و ترسیم احساسات

 


۴)مدیریت و کنترل خشم

یکی از مهارت های مهم زندگی در همه انسان ها و در همه ی سنین مدیریت و کنترل خشم است. کودکان همانند بزرگسالان با موقعیت هایی رو به ور می شوند که آنان را خشمگین می کند. کودکان امروزی با بازی های کامپیوتری و فیلم هایی رو به هستند که موقعیت های تنش زای بسیار زیادی برای آنان فراهم می کنند. توصیه ای که به والدین می شود این است که نگذارند کودکان اخبار، بازی های کامپیوتری تنش زا، فیلم های اکشن و خشمگین ببینند زیرا دیدن خشونت در روان کودکان تأثیر بسیار زیادی دارد. والدین نیز باید الگوی خوبی باشند، با توجه به اینکه کودکان از والدینشان الگو می گیرند، والدین باید با رفتار های خود هنگام بروز خشم به کودکان نشان دهند تا در هنگام خشم لزوما نباید داد و فریاد زد و یا آسیب به خود و یا افراد دیگر وارد کرد. اما والدین چه کار هایی را باید انجام دهند:

 


به کودکان بگویید که خشم مانند اژدهایی است که درون همه افراد وجود دارد اما نباید بگذاریم کسی آن را ببیند

هنگام بروز خشم بگویید به جای داد و فریاد و آسییب رساندن به خودشان و یا افراد دیگر کار دیگری انجام دهند، به طور مثال با مداد یک برگه کاغذ را خط خطی کنند

بگویید اگر هنگامی خشمگین شد رفتار ناشایستی از خود نشان نداد برای او جایزه ای در نظر گرفته اید

هنگام خشم از یک تا ۲۰ را آهسته بشمارند

 

آب خنک بنوشند و یا به صورتشان آب بپاشند

 


۵)تخلیه انرژی و هیجان

 

کودکان انرژی و هیجان زیادی در خود دارند  که باید با بازی کردن آن را تخلیه کنند. طبق نظر روانشناسان کودکان را باید در موقعیتی قرار داد تا تنش ها وعصبانیت های گذشته خود را به گونه ای تخلیه کند. به طور مثال یک روزنامه باطله به او بدهید و بگویید ان را پاره کند و سپس آنان را به هوا پرت کند و خوشحالی کند فریاد بزند.

 


۶)مدیریت اضطراب

اکثر والدین کودکان خود را همیشه شاد می بینند و از اضطراب هایی که کودکشان با آن رو به رو است چشم پوشی می کنند. همه کودکان با اضطراب هایی دست و پنجه نرم می کنند که والدین از آن اطلاعی ندارد و همین موضوع می تواند آسیب های زیادی را به کودکان وارد کند. اضطراب صحبت کردن با افراد غریبه، امتحان، بیان یک سری از مسایل به والدین، ترس از مرگ و غیره. والدین در این مواقع چه توصیه هایی باید به کودکشان بکنند:

 


تنفس عمیق

تصویر سازی ذهنی مثبت

جایگزینی افکار

 

همدلی با کودک

 


۷)مهارت همدلی

زمانی که کودک بتواند خودش را جای دیگران بگذارد می تواند به ثبات احساسی، انعطاف پذیری، ارتباطات اجتماعی و حس خشنودی بهتری دست پیدا کند. با مهارت همدلی کودک خودش را در موقعیت دیگران می بیند و راحتتر می تواند انان را درک کند. به طور مثال زمانی که والدین از خریدن یک وسیله اسباب بازی امتناع می کنند او می تواند با مهارت همدلی خودش را جای والدین بگذارد و آنان را بیشتر درک کند و رفتار های ناشایست کمتری از خود نشان دهد. چند روش برای ابراز همدلی:

 


نشستن در کنار کسی که می خواهیم با او همدلی کنیم

پرسش در مورد احساس او

در آغوش گرفتن او

 

دست گذاشتن بر شانه های او

 


۷ روش کلیدی در تقویت کنترل هیجان کودکان


برچسب: مشاوره کودک، مشاوره روانشناسی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۴ فروردین ۱۳۹۹ساعت: ۱۲:۴۵:۰۷ توسط:Armoo موضوع: روانشناسی نظرات (0)