آرموو آرموو .

آرموو

کلاس های جبرانی چه مزایایی دارند؟

در طول سال تحصیلی ممکن است برنامه ریزی معلم برای به پایان رساندن مباحث درسی به خوبی پیش نرود و بخشی از مباحث در پایان سال عقب بماند. در زمینه مشاوره درسی این کلاس ها به منظور ارتقای کیفیت فرایند یاددهی و یادگیری دانش آموزان ایجاد می شود.  تعطیلی های اضطراری که معمولا به خاطر نامساعد بودن آب و هوا و حوادث طبیعی به وجود می آید باید به گونه ای جبران شود تا دانش آموز در پایان سال تحصیلی دچار سردرگمی نشود. کلاس های جبرانی به صورت معمول بین ۱ تا ۲ ساعت به طول می انجامند که باید بین روز های شنبه تا چهار شنبه به اجرا در آورده شوند.

 


آیا زمانی که دانش آموزان در تفهیم مباحث درسی خود مشکل دارند نیز باید کلاس های جبرانی برای آن ها برقرار شود؟

کلاس های جبرانی برای تقویت دانش آموزان تشکیل می شود که معمولا توسط مدیران مدرسه و مطابق نظر معلمان تنظیم خواهد شد. دانش آموزان در حل مشکلات درسی شان معمولا به مشکل بر می خورند و طبق نظر معلم باید در کلاس های جبرانی شرکت کنند تا بتوانند به موفقیت تحصیلی برسند.

 


کلاس های جبرانی چه کمکی به دانش آموزان می کند؟

    تفهیم و تعمیق مباحث درسی
    رفع عقب ماندگی های درسی
    ارزیابی دانش آموزان و پیدا کردن نقطه قوت و ضعف آن ها
    بهبود عملکرد دانش آموز
    موفقیت در امتحانات میانترم و آخر سال
کلاس ها جبرانی به صورت تلفنی
دانش آموزان معمولا در طول سال تحصیلی کمتر به مرور و تکرار مباحث درسی خود می پردازند و معمولا شب های امتحان ساعات سختی را می گذرانند که معمولا تبعات منفی را برای آنان در پی دارد. با استفاده از مشاورین درسی و رفع اشکال تلفنی می توان از معلمان با تجربه، سؤالات خود را پرس و جو کنید و مشکلاتتان را در کمترین زمان ممکن برطرف کنید. در کلاس های جبرانی با تلفن، والدین می توانند سؤالات و مباحث مهم و امتحانی را از معلمین مشاور بپرسند تا بتوانند به بهترین نحو فرزندان خود را راهنمایی کنند.

 


کلاس های جبرانی تابستانه

بسیاری از مدارس برای اینکه وقفه چند ماهه تابستان باعث افت تحصیلی و بی انگیزگی دانش آموزان نشود کلاس های جبرانی برگزار می کنند. کلاس های جبرانی برای مرور دروس سال پیش و یا پیش زمینه ای برای دروس سال جدید است تا دانش آموزان در طول ترم با مباحث آشنایی پیدا کنند و بتوانند یک سال تحصیلی موفق را در پیش داشته باشند.

 


کلاس های جبرانی چه مزایایی دارند؟

 


برچسب: مشاوره درسی، رفع اشکال درسی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۳۱:۲۳ توسط:Armoo موضوع: درسی و رفع اشکال نظرات (0)

۱۵ نمونه از وظایف مشاوران مدرسه

مدرسه محل رشد دانش آموزان و همچنین مکانی برای برطرف شدن مشکلات آموزشی و یادگیری آن ها است. در مدارس ابتدایی و متوسطه دانش آموزان در حال یادگیری اصول تعامل و همکاری، اجتماعی شدن هستند. مشاوران درسی در مدارس حضور دارند تا در محیط مدرسه مشکلات دانش آموزان را برطرف کنند و باعث رشد و پیشرفت درسی دانش آموزان شوند. هدف ارائه خدمات مشاوره درسی در مدارس به دانش آموزان، کمک به برطرف کردن چالش های پیش روی دانش آموزان است. لزوم استفاده از مشاور درسی سال ها است که در تمام مدارس احساس می شود و تعداد زیادی از دانش آموزان با استفاده از این روش توانسته اند مشکلات متعدد خود را در همان مدرسه برطرف کنند.

 


مشاورین مدرسه باید در آغاز سال تحصیلی به دانش آموزان معرفی شوند تا دانش آموزان حس اطمینان به آن ها داشته باشند و خودشان برای حل مشکلات درسی به آن ها مراجعه کنند. نوع برخورد، رفتار و خصوصیات اخلاقی مشاور باید به گونه ای باشد که دانش آموز هنگام گفتگو با او احساس آرامش داشته باشد و بتواند تمام مشکلات اش را در میان بگذارد.

 


وظایف مشاوران مدارس چیست؟

    شناخت دانش آموزانی که دچار مشکلات درسی شده اند
    تعامل و گفتگو با دانش آموزان در محیط مدرسه
    تسهیل در یادگیری و رفع عقب ماندگی های درسی دانش آموز
    برنامه ریزی درسی برای دانش آموزان
    مشاوره روانشناسی به دانش آموزانی که آسیب های روحی پیدا کرده اند
    کمک به دانش آموزانی که دچار حواس پرتی و سردرگمی در کلاس هستند
    شناسایی توانایی ها و استعداد های دانش آموزان
    شناسایی نقطه قوت و ضعف دانش آموزان
    مشاوره به والدین
    ارتباط مداوم با معلمان و پرس و جو راجع به دانش آموزان کلاس
    معرفی کتاب های مفید درسی و غیر درسی
    کمک به تعیین اهداف دانش آموزان
    ارائه برنامه ریزی برای آزمون های استعدادیابی و مدارس نمونه دولتی و تیز هوشان
    کمک به عملی کردن برنامه ریزی درسی مدرسه
    بررسی نمرات دانش آموزان در تمام دروس
مشاوران مدرسه چه کسانی هستند؟
امروزه مشاوران مدرسه برخی از مهمترین و برجسته ترین اعضای هیئت علمی مدرسه هستند. سال هایی که فرد زمان خود را مدرسه می گذارد، سال هایی است که تأثیر آن تا زمان بزرگسالی بر فرد ماندگار خواهد ماند. در این مدت، فرد اغلب شخصیت خود را توسعه می دهد، با چالش های زیادی روبه رو می شود و تصمیم می گیرد که در آینده چه کاری می خواهد انجام دهد. مدرسه، همچنین می تواند یک زمان بسیار استرس زا در زندگی یک شخص باشد. دانش آموزان امروز معمولا نگران نمرات آزمون، تکمیل  تکالیف درسی، برتری در فعالیتهای خارج از برنامه و همراهی با همسالان خود هستند. تنها راه کار  دانش آموزان برای رهایی از مشکلات، مشاوران درسی هستند که می توانند به آن ها کمک کنند تا موفقیت تحصیلی و درسی برای آنان فراهم شود. با این حال، مشاوره در مدرسه می تواند به کمک دانش آموزان  بیاید تا بتوانند بر دروس خود بیشتر متمرکز شوند. آنها به طور معمول در طول یک سال تحصیلی با چندین دانش آموز مختلف کار می کنند و از مشکلات متنوع مانند برنامه ریزی کلاس تا مشکلات روانی، به آنها کمک می کنند.

 


وظایف مشاوران در مدارس دوره ابتدایی:

تمرکز یک مشاوره مدرسه دوره ابتدایی باید بر راهنمایی دانش آموزان در ایجاد مهارتهایی در تصمیم گیری، روابط اجتماعی، حس مسئولیت پذیری و مطالعه درسی استفاده می شود تا کودکان بتوانند در زندگی و محیط های درسی خود موفق باشند. مشاوران مدرسه با والدین دانش آموزان دیدار می کنند تا در مورد نقاط قوت و ضعف کودک خود، و هرگونه نیازهای ویژه و مسائل رفتاری که ممکن است کودک داشته باشد صحبت کنند. مشاوران مدرسه همچنین با معلمان و مسئولین همکاری می کنند تا اطمینان حاصل شود که برنامه درسی نیازهای رشد و تحصیلی دانش آموزان را برطرف می کند.

 


وظایف مشاوران در مدارس دوره متوسطه:
مشاوران درسی در دوره متوسطه باید به دانش آموزان در زمینه ی دانشگاهی و شغل آینده اطلاعاتی ارائه دهد. بسیاری از مشاوران دوره ی ابتدایی به دانش آموزان کمک می کنند تا بر مسائل شخصی که در پیشرفت تحصیلی آنها دخالت دارد غلبه کنند. آنها به دانش آموزان کمک می کنند که رشته ای را انتخاب کنند تا بعد از دوره ی فارق التحصیلی بتوانند مسیر درستی را برای خود انتخاب کنند. مشاوران اطلاعاتی در مورد انتخاب رشته و نحوه ورود به دانشگاه ها، برنامه های آموزشی و دوره های کارآموزی به داشن آموزان ارائه می دهند. آنها ممکن است کارگاه های شغلی را برای کمک به دانشجویان در جستجوی پیدا کردن شغل مورد علاقه خود دارند برگزار کنند تا دانش آموزان بتوانند استعداد و مهارت های خود را بهتر درک کنند.

 


چرا به مشاوران مدرسه نیاز داریم؟
هنگامی که در مدرسه هستید و دروس عقب مانده تان زیاد شده و احساس بی انگیزگی می کنید باید از مشاوران درسی و رفع اشکال کمک بگیرید. مشاوران مدرسه به دانش آموزان کمک می کنند تا پیچ و خم های درسی شان را برطرف کنند و یادگیری درس برایشان لذت بخش شود. هدف اصلی یک مشاور مدرسه کمک به شکل دادن ذهن دانش آموزان در به وجود آمدن اعضای مولد جامعه است. این متخصصان بطور روزانه با دانش آموزان کار می کنند تا به آنها کمک کنند تصمیم گیری صحیح داشته باشند، با چالش ها روبرو شوند و در جهت موفقیت حرکت کنند. اگر مشاوران مدرسه شما پاسخگوی سؤالاتتان نیستند بهتر است از مشاوره تلفنی آرموو کمک بگیرید تا در کمترین زمان ممکن و بهترین نتیجه را از بابت حل مشکلات درسی خود کسب کنید.

 

۱۵ نمونه از وظایف مشاوران مدرسه


برچسب: مشاوره درسی، رفع اشکال درسی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۳۰:۲۵ توسط:Armoo موضوع: درسی و رفع اشکال نظرات (0)

یادگیری معکوس چیست؟

در زمینه مشاوره درسی و رفع اشکال، یادگیری در خانه یا یادگیری معکوس مدت زمان کمی است که وارد نظام آموزش و پرورش شده است و توانسته است تحول عظیمی بر کیفیت یادگیری دانش آموزان داشته باشد. در این روش که برای تعمیق بیشتر دروس، دانش آموزان قبل از کلاس با مباحث درسی شان آشنا می شوند و هنگام حضور در کلاس درسی می توانند مشکلات خود را برطرف کنند. عبارت یادگیری معکوس در اواسط سال ۲۰۰۰ توسط دو معلم شیمی به نام های آرون سامس و جان برگمن مورد استفاده قرار گرفت و سپس توسط معلمین دیگر توسعه پیدا کرد. استفاده از این روش در مدارس آمریکا توانست آغاز گر یک روش نوین و کارآمد باشد که بر روند آموزشی دانش آموزان تأثیرات بسیار مثبت داشته است. در یادگیری سنتی، دانش آموزان دانش خود را تنها در کلاس به دست می آورند و پس از آن تجزیه و تحلیل و ارزیابی موضوعات به خارج از کلاس درس موکول می شد که این امر باعث افت تحصیلی و یا عقب ماندگی های تحصیلی می شد. با استفاده از روش یادگیری معکوس، دانش آموز می تواند در هر مکان و زمانی که بخواهد مباحث آموزشی را بر گوشی موبایل، تبلت و یا سیستم کامپیوتری خود ببیند و از تمام اوقات خارج از کلاس خود استفاده بهینه داشته باشد.

 


معلمان چه نقشی در یادگیری معکوس دارند؟
معلمان قبل از شروع سال تحصیلی باید تمام مباحث درسی را همان گونه که در کلاس درسی بیان می کردند، به صورت ویدئویی ضبط کنند و قبل از شروع کلاس در اختیار دانش آموز قرار دهند. ویدئو هایی که از قبل ضبط می شود باید با کیفیت بسیار زیاد و قابل فهم باشد تا دانش آموزان مواقع یادگیری خارج از کلاس به مشکل بر نخورند.

مزایای استفاده از یادگیری معکوس

    رفع مشکلات درسی در کنار معلم
    یادگیری دروس خارج از کلاس درس
    تکرار مفاهیم و مباحث درسی به دفعات
    کاهش اضطراب دانش آموزان و والدین در هنگام حل مسائل و تکالیف کلاسی
    جلوگیری از عقب ماندگی های درسی
    افزایش اشتیاق و فعالیت دانش آموزان
    تعامل بین معلم و دانش آموز
    کمک به دانش آموزانی که در طول سال تحصیلی غیبت داشته اند
یادگیری معکوس چیست؟


برچسب: مشاوره درسی، رفع اشکال درسی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۲۹:۲۹ توسط:Armoo موضوع: درسی و رفع اشکال نظرات (0)

مشاوره برای معلمان تازه کار

معلمان تازه کار زیادی وجود دارند که در سال های اول تدریس خود نیازمند مشاوره درسی و راهنمایی های معلمان با تجربه هستند تا بتوانند برنامه ریزی سال تحصیلی و روش های آموزشی نوین را به خوبی پیش ببرند. معلمانی که سال ها است در زمینه آموزش فعال بوده اند می توانند روش های تدریس، نوع تعامل با دانش آموزان، ترفند های آموزشی، برنامه ریزی درسی و نحوه کنترل عصبانیت در مواقع حساس را به معلمین تازه کار آموزش دهند تا این افراد با خیال راحتر و با اعتماد به نفس بیشتری فرآیند آموزش را آغاز کنند.

 


چند جمله با معلمان تازه کار:

    از دقیقه اول حضور در کلاس باید از لباس پوشیدنتان تا شیوه نگرشتان حرفه ای باشد
    با زبان عامیانه صحبت نکنید
    با صدای بلند صحبت کنید تا صدایتان به طور واضح در کل کلاس شنیده شود
    کنترل اعصاب خود را داشته باشید
    به صورت مداوم با والدین در تعامل باشید
    دانش آموزان را با تشویق کردن به درس خواندن راغب کنید
    والدین را وادار کنید به فرزندان خود افتخار کنند
    با همکاران خود در تعامل باشید و از تجارب آن ها استفاده کنید
    در زمینه روش های نوین آموزش اطلاعات بروز داشته باشید
    اطلاعات خصوصی خود را هیچوقت با دانش آموزان در میان نگذارید
    آمادگی هر نوع سؤالی از طرف دانش آموزان را داشته باشید
    هیچوقت دانش آموزان خود را تحقیر نکنید
    وقتی اشتباهی در آموزش می کنید به آن اعتراف کنید
    سعی کنید با روی خوش وارد کلاس شوید و انرژی مثبتی را به دانش آموزان انتقال دهید
    در پاسخ به دانش آموزان صبور باشید
    به دانش آموزان تنبیه بیش از حد ندهید
ما در آرموو هستیم تا یادگیری را برای دانش آموزان لذت بخش کنیم، انگیزه آنان را افزایش دهیم و اعتماد به نفسشان را با روش های خود آموز، تثبیت کنیم تا با کسب موفیقت در دروس، نگرانی و استرس و اضطراب را از دانش آموز و خانواده شان دور کرده و محیطی آرامش بخش را به آنان هدیه دهیم. ما در تلاش خواهیم بود تا در هر زمان و مکان که شما بخواهید از طریق تلفن برای رسیدن به اهداف بلند درسی و آموزشی تان در کنار شما باشیم.

 


مشاوره برای معلمان تازه کار


برچسب: مشاوره درسی، رفع اشکال درسی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۲۸:۲۵ توسط:Armoo موضوع: درسی و رفع اشکال نظرات (0)

پیشگیری و شناسایی مشکلات درسی

دانش آموزان از روز اول مدرسه در مقاطع ابتدایی شروع به رشد و آگاهی از خود می کنند و اعتماد به نفس شان را شکل می دهند. سالهای آغازین دوره تحصیلی برای ایجاد پایه و اساس یادگیری مفید در پیشرفت تحصیلی آن ها بسیار مهم است. مشاوره درسی و رفع اشکال در مدارس ابتدایی به دانش آموزان در زمینه تصمیم گیری، ارتباط و مهارت های زندگی کمک می کنند. دانش آموزان همچنین شروع به کشف شخصیت خود، ایجاد روابط و همکاری های مثبت در جهت یادگیری در مورد کار گروهی و مطالعه مستقل می کنند.

 


شناسایی مشکلات درسی و مداخله زودهنگام در رفع آن،  سنگ بنای اساسی در پیشرفت دانش آموز به منظور رفع موانع یادگیری و شناسایی مشکلات درسی آنها است. مشاوران مدارس ابتدایی با ارائه آموزش، پیشگیری و شناسایی زودهنگام، پایه و اساس موفقیت آینده در دانشگاهیان، پیشرفت های شخصی، اجتماعی و شغلی را هموار می کنند.

مشکلات معمول دانش آموزان در مدرسه

    دریافت نمرات پایین
    عدم مدیریت زمان بندی در خواندن دروس
    عدم تمرکز در کلاس درس
    عقب ماندگی درسی در زمان امتحانات
    بی انگیزگی و انزوا در مدرسه
    اختلالات یادگیری
    مورد آزار و اذیت قرار گرفتن توسط دانش آموزان دیگر
    اضطراب ناشی از فشار والدین برای دریافت نمرات بالا
بسیاری از دانش آموزان با دریافت نمرات پایین در شروع سال تحصیلی، اعتماد  به نفسشان را از دست می دهند و احساس می کنند نسبت به بقیه هم سن و سالانشان کند ذهن هستند. خانواده و معلمان در این زمان است که باید دست از شماتت دانش آموز بردارند و با آن ها همراه شوند تا این باور بسیار خطرناک در ذهن دانش آموزان به وجود نیاید. این باور غلط نه تنها می تواند دانش آموز را طی سال تحصیلی از درس خواندن و یا حتی مدرسه دلزده کند بلکه می تواند پیامد های منفی ای در بزرگسالی او نیز داشته باشد.

 


سؤالات و دغدغه های والدین
میاد خونه، مشق ها و تکالیفاشو حل نمیکنه چیکار کنم؟
باید گفت مشکل اصلی تمام والدین و دانش آموزان بر سر همین موضوع است. معمولا دانش آموزان می خواهند تا در زمان هایی که خارج از مدرسه هستند انرژی شان را با گذراندن در کلاس های ورزشی، بازی های کامپیوتری و یا گذراندن وقت با هم سن و سالانشان طی کنند. در این شرایط باید متوجه باشید که این یک امر طبیعی در میان دانش آموزان است و با گفتگو و یا قول جایزه به آن ها می تواند بر طرف شود.

 


موقع امتحاناش همش اضطراب داره و نمی تونه درس بخونه

شب امتحان معمولا تعداد زیادی از دانش آموزان می خواهند تمام مطالب عقب افتاده ای که در کلاس به خوبی یاد فرا نگرفته اند را در چند ساعت یاد بگیرند، که همین امر موجب سردرگمی و در نهایت اضطراب در دانش آموز می شود. در این شرایط تنها می توان با کمک گرفتن از معلمان مشاور به صورت تلفنی کمک گرفت تا در حل مشکلات درسی دانش آموز کمک رسان باشد. والدین در این مواقع نباید دانش اموزان را نصیحت کنند، بلکه باید به او کمک کنند تا بتواند از پس شرایط سختی که در آن گیر افتاده است در بیاید.

 

چرا معدلش اینقد کم میشه؟
توصیه ای که تمام روانشناسان به والدین می کنند این است که معیارشان را بر معدل قرار ندهند. بسیاری از دانش آموزان بنا به دلایل همچون بیش فعالی، اختلالات یادگیری، تنبلی و حتی هوش بالا نمی توانند دروس مدرسه را با نمره های مناسب پاس کنند. به جای قضاوت آن ها بهتر است بر توانایی های ذاتی فرزندتان تمرکز کنید و آن را پرورش دهید.

 


تنها دوست داشتن کافی نیست!!!

در آخر باید گفت شناسایی حالات روانی، نوع مشکلات درسی و مدرسه ای، تغییر رفتار ها و همه نشانه های رفتاری فرزند خود را بشناسید و تلاش کنید به او کمک کنید. کودکان و نوجوانان نیاز به راهنمایی دارند، آن ها مسیرشان را به خوبی نمی شناسد و در زمان حال زندگی می کنند. دوست داشتن و ابراز علاقه به فرزندتان کافی نیست، شما باید اورا درک کنید و نیاز ها، درد ها و مشکلاتش را بشناسید و همانند رفیق صمیمی و مورد اطمینان برای او باشید.

 


پیشگیری و شناسایی مشکلات درسی


برچسب: مشاوره درسی، رفع اشکال درسی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۲۷:۲۰ توسط:Armoo موضوع: درسی و رفع اشکال نظرات (0)

چرا مشاوره درسی و رفع اشکال تلفنی؟

برای افرادی که مشغول به کار هستند، پیدا کردن مشاوره ای که با زمان های خالی آن ها مناسب باشد سخت و زمان بر است، در این زمان است که استفاده از مشاوره درسی و رفع اشکال تلفنی می تواند بسیار به صرفه باشد. با مشاوره تلفنی به راحتی می توانید در خانه و یا محل کارتان  و در هر مکانی که حضور دارید با معلمان مجربی که سال ها است در آموزش و پرورش حضور داشته اند گفتگو کنید. برای کسانی که از بیماری های جسمی رنج می برند مشاوره تلفنی اثبات کننده حمایت از آن ها است و می تواند تأثیر بسیار مثبتی بر آنان داشته باشد.

 


چرا دانش آموزان به مشاوره درسی نیاز دارند؟

    یافتن مسیر مناسب
    دسترسی به منابع آموزشی مفید
    رشد اعتماد به نفس در محیط کاری
    خلاصی از ناامیدی و نگرانی های بی مورد
    تثبیت ایده ها و افکار
    رشد مهارت های اجتماعی
مشاوره تلفنی برای دانش آموزان

تعداد بسیار زیادی از دانش آموزان دارای گوشی تلفن همراه هستند و می توانند در زمان امتحانات و یا موقع حل تمرینات به صورت تلفنی از مشاوران استفاده کنند. مشاوره تلفنی می تواند برای دانش آموزانی که از رودر رو شدن با معلمان و مشاوران می ترسند و نمی توانند مشکلاتشان را بیان کنند بسیار مناسب باشد.

 


مشاوره تلفنی برای دانش آموزان مناطق محروم

افرادی که در شهر و روستا های دور افتاده و کم امکانات زندگی می کنند توانایی آمدن به شهر های پیشرفته و مشاوره را ندارند، مشاوره تلفنی برای این افراد می تواند بسیار به صرفه باشد. تنها با یک تماس تلفنی می توان با بهترین مشاوران تماس بگیریدو مشکلات درسی خود یا فرزندتان را برطرف کنید.
نکات مشاوره درسی و رفع اشکال به صورت تلفنی

    مشاوره درسی به دانش آموزان کمک می کند تا قدر آموزش را بیشتر بدانند
    دانش آموزان و والدین را مجبور می کنند تا در دوره های مختلف آموزشی شرکت کنند
    آنها جریان درس یا موضوعی را پیشنهاد می کنند که براساس مهارت و علاقه دانش آموز باشد
    تعیین اهداف تحصیلی و درسی
    اطلاعاتی از بابت دوره های مختلف آموزشی و هزینه های آن ها


چرا مشاوره درسی و رفع اشکال تلفنی؟


برچسب: مشاوره درسی، رفع اشکال درسی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۲۶:۲۴ توسط:Armoo موضوع: درسی و رفع اشکال نظرات (0)

برنامه ریزی درسی چه فوایدی دارد؟

برنامه ریزی درسی در اصل همان چیزی است که مدارس سعی بر آموزش آن دارند. برنامه ریزی درسی در زمینه مشاوره رفع اشکال درسی، شامل کنترل رفتار ها و اعمال اجتماعی، مهارت های فکری و … در چارچوب یک زمان بندی دقیق برای رسیدن به هدفی خاص است. برنامه ریزی در واقع یک دستور العمل است و زمانی که دانش آموزان به آن عمل می کنند به نظم فکری می رسند و همین موضوع بر آرامش روانی شان تأثیر می گذارد. برنامه درسی ترکیبی از شیوه های آموزشی، تجارب یادگیری و ارزیابی عملکرد دانش آموزان است که برای ارائه و ارزیابی نتایج یک هدف آموزشی خاص طراحی شده است.

 


برنامه ریزی درسی به دانش آموزان چه کمکی می کند؟
تعیین نقشه راه برای رسیدن به هدف
رسیدن به نظم درسی و آرامش روانی
افزایش مهارت های دانش آموزان
کاهش دغدغه و اضطراب والدین و دانش آموزان
ایجاد تعامل بین دانش آموز و معلمان مدرسه
رفع عقب ماندگی درس
بهبود عملکرد دانش آموز در مدرسه
پیشرفت و موفقیت های تحصیلی
افزایش انگیزه دانش آموز برای خواندن دروس

    برنامه درسی پوچ The null curriculum

برنامه درسی پوچ یا تهی شامل آن چیزی است که توسط مدارس و دانشگاه ها آموزش داده نمی شود ، به این ترتیب این پیام را به دانش آموزان و دانش جویان می دهد که این عناصر در تجربیات آموزشی آنها یا در جامعه ما مهم نیستند.

    برنامه درسی آشکار(رسمی)

برنامه ریزی مکتوب و یا مستندی که در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد.

    برنامه درسی پنهان Hidden Curriculum

برنامه درسی پنهان، ارزش ها و دیدگاه های نانوشته، غیررسمی و غالباً ناخواسته است که دانش آموزان در مدرسه می آموزند. در حالی که برنامه درسی “رسمی” شامل دوره ها، دستور العمل ها و آموز ش هایی است که دانش آموزان توسط مشاوران یا معلمان آن را یاد می گیرند. برنامه درسی پنهان شامل پیامهای ناگفته یا ضمنی آموزشگاهی و مدرسه ای است که به دانش آموزان ابلاغ می شود.

    برنامه درسی همراه Concomitant curriculum

آن دسته از تجربیات که در خانه آموزش داده می شود یا بر آن تأکید می شود را برنامه درسی همراه می گویند (این نوع برنامه درسی ممکن است در کلیسا ، در متن بیان مذهبی، دروس ارزش اخلاقی یا تجربیات اجتماعی مبتنی بر ترجیحات خانواده دریافت شود)

 


دغدغه دانش آموزان معمولا چه موضوعاتی هستند؟

بچه زرنگ های کلاس چند ساعت درس می خونن؟

برای درس ریاضی چند ساعت باید وقت بزاریم؟

چرا هر چی درس می خونم بازم نمره هام پایینه؟

چجوری درس بخونم که به کلاس های غیر درسیم آسیب نرسه؟

درس های عقب افتاده ام رو چجوری بخونم؟

در طول روز چند ساعت درس بخونم؟

متدولوژی تا چه اندازه بر برنامه ریزی درسی تأثیر دارد؟


متدولوژی باعث می شود که دانش آموز در هر مرحله و موقعیت خاص بتوانند با یک روش مناسب برنامه ریزی درسی خود را ادامه دهد. متدولوژی، مجموعه ای از اصول کلی مربوط به روش ها است. که در هر وضعیت مشخص باید به یک روش خاص مناسب به آن وضعیت تبدیل شود. مجموعه ای از روال ها، فنون، ابزار و که برای برنامه ریزی درسی می توان از آن بهره گرفت.

 


اصول طراحی برنامه ریزی درسی چیست؟

طراحی برنامه درسی مبتنی بر نیاز ها، علایق و اهداف هر فرد تنظیم می شود. دانش آموزان یکنواخت نیستند و به نسبت نیازهایشان کنش های متفاوت نشان می دهند. طراحی برنامه درسی با خصوصیات رفتاری، هوش و استعداد دانش آموز به منظور توانمند سازی بیشتر آن توسط مشاور طراحی می شود. برنامه درسی باید برای هر فرد به صورت جداگانه و اختصاصی به اجرا در آورده شود.

 


برنامه ریزی درسی چه فوایدی دارد؟


برچسب: مشاوره درسی، رفع اشکال درسی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۲۱:۵۶ توسط:Armoo موضوع: درسی و رفع اشکال نظرات (0)